Hakkımızda

HAKKIMIZDA

JoZip ismi, İngilizce’de “günlük” (journal) ve “fermuarlanmış/sıkıştırılmış” (zipped) anlamına gelen iki kelimenin birleşiminden doğmuştur.

JoZip’in bugün hayat bulma ve sizlerle tanışma hikayesi, benim çocukluk dönemimdeki yazma ve yazmayla ilgili tüm kırtasiye ürünlerini biriktirme merakımla başlar. İlkokuldayken yaşadığım şehirdeki tüm kırtasiyelerden ve hatta ailemle gittiğimiz şehirlerde uğrayabildiğim kırtasiyelerden aldığım çeşitli mektup kağıtları ilk koleksiyonum olmuş, ardından yerini günlüklere bırakmıştı.

Ortaokul yıllarımda ise her akşam koleksiyonumdaki kağıt ve günlükleri çıkarıp bakar, yeniden toplardım, ta ki bir gün hepsinin bomboşken anlamsız, yetersiz kaldığını hissedene kadar…

O yıllarda yazma tutkuma bir de sevdiklerimin adreslerine kart gönderme merakım eklenmişti. Yılbaşı, bayram, doğum günü gibi tüm özel günlerde kendi el yazımla notlar, dilekler yazar gönderirdim.

Lisans , yüksek lisans ve hatta 8 yıllık kurumsal iş hayatımda bile telefon, tablet vb gibi dijital ortamda değil, tutkunu olduğum defterlerimde, ajandalarımda notlarımı kendi el yazımla yazmaya devam ettim. Kabul edilseydi bitirme tezimi bile elle yazabilirdim ☺

Yıllarca çantalarımda en çok yer kaplayan eşyalarım ajandam, mini not defterim, kalemlerim, renkli kalemlerim, fosforlu kalemlerim… şeklinde çoğaldılar ☺

30. yaşım bana sürprizlerle geldi.. Yaş günümde bir kızım olacağını öğrenmiş ve duygularımı yazmak için çalışma odama kapanmıştım. Koleksiyonumdan yeni bir defter çıkardım ve kızım için yazmaya başladığımda yıllardır kapağını bile açmadığım bir kutu ilişti gözüme.

Sevdiklerimin de bana yolladığı kartlar, doğum günü mesajları, çiçeklerle gelen tebrik kartları ve mektuplarla dolu bir kutu…Ankara’da, Amerika’da, Bakü’de, İstanbul’da yaşayan, artık aramızda olmayan ve hatta 2km uzağımda yaşayan ama yıllardır görmediğim sevdiklerimin el yazılarına dokundum.. Bu onlara sarılmak gibiydi benim için.. Bütün kağıtlar, defterler, kalemler anlamını bulmuştu o an…

Ve o gün istedim ki yaşadığım bu mutluluğu herkes yaşasın, JoZip de buna aracı olsun..

Her yazı sahibine özel, parmak izi gibidir.
Her anı ise yazmaya ve hatırlanmaya değerdir.

Yaşayın, yazın, biriktirin, saklayın ve sonra çıkarın olduğu yerden hatırlayın an be an, fark edin, hatırlatın; yine yaşayın, yine yazın..

Sevgilerimle,

Feyzan EFE POLAT

KURUCUMUZ

Feyzan EFE POLAT

 

Antropoloji, İşletme, MBA ve İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans eğitimlerimi tamamladıktan sonra sekiz yıl tekstil perakende ve makine sanayi sektörlerinde deneyim kazandım.
On yıllık, beni ben yapan İstanbul’daki yaşantımın ardından çocukluk hikayemi tamamlamak için evliliğimin peşinden doğduğum şehre döndüm.

Otuz yaşımda kızımın haberini aldığım gün ise kariyer hayatımda yolumu, yönümü değiştirmeye karar verdim. Ve kızımı büyütürken hayallerimi de büyüttüğümü; JoZip markasını kurduğumda, emek verdiğimiz, hayal ettiğimiz her şeyin gerçekten inandığımızda bir gün yaşadığımız gerçek olabileceğini gördüm.

#JoZip’le hayal et.
#JoZip’le planla.
#JoZip’le yaşa.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

İLETİŞİM

Add to cart